Czech X-Wing Series Site - Rozšíření pro X-Wing Alliance (OPT soubory, mise, patche)
 www.xwaupgrade.com
 www.xwlegacy.net
ENGLISH VERSION
Rozšíření pro XWA Logo
OFICIÁLNÍ PATCH

Před začátkem instalace nebo editace jakékoli části hry X-Wing Alliance musíte nainstalovat poslední oficiální patch na verzi 2.02. Patch je ke stažení zde: http://support.lucasarts.com/patches/alliance.htm.

NOVÉ LODĚ

Lodě se skrývají v souborech s příponou OPT v adresáři FLIGHTMODELS. Tyto soubory obsahují 3D model, textury a další infromace potřebné pro spuštění ve hře. Instalace nové lodě obnáší editaci exe souboru a asi 3 dalších souborů.

Pokud hledáte nějaké nové lodě do hry stáhněte si nejprve Darksaberův Ultimate Craft Pack (UCP). Tento balík celkově obsahuje ohromujících 264 vylepšených OPT souborů (včetně těch z XWA Upgrade) tj. base a exterior soubory, kokpity, hangáry, vesmírné stanice, mateřské lodě, raketoplány a transportéry. Podle vašeho výběru si nainstalujete mezi 250 a 253 OPT soubory. Darksaber také přidal vylepšené zvukové efekty a nové DAT obrázky všech lodí. Velikost UCP je 178 MB. Tento balík zaplní všechny volné pozice pro nové lodě v X-Wing Alliance těmi nejlepšími OPT soubory. UCP si můžete stáhnout z Darksaber's X-Wing Station.

Darksaber's Ultimate Craft Pack

Vedle UCP také existuje velmi starý patch New Craft Add Patch (NCA Patch) od SFA Technologies a Noba Akimota. Domovská stránka bohužel není aktivní, ale patch by měl jít stáhnout z této adresy: http://www.crimsonmercenaries.com/files.php?s=nca. Spolu s patchem si stáhněte jaké jeho opravu na verzi 1.2b (oba soubory mají dohromady asi 9.5 mega). Tento patch je potřeba pro některé mise například od Abolishera nebo Ms. Talon.

Jinak ručně se nové lodě instalují pomocí programu BinHexEdit od Demona (ke stažení na Darksaberově stránce). Většina nových lodí však má v archivu také soubor s příponou SHP. Tyto soubory se otevřou pomocí programu MXvTED (viz. odkazy), který velmi usnadní instalaci. Nejnovějším způsobem jak nainstalovat lodě (a vše ostatní do XWA) je X-Wing Install System, který otevírá soubory XMOD. Tato instalace je pak záležitostí dvou kliknutí myší.

Výroba vlastních lodí bohužel není jednoduchá a já to bohužel neumím (musíte udělat model, textury ...). Zájemcům může doporučit návody a editory na různých stránkách (Darksaber a další - hledejte).

Když už jsme u těch nových lodí, doufám, že jste si už stáhnuli OPT soubory z XWA Upgrade - to je prostě absolutní základ. Kdo například hru dohrál s původními modely, může je nainstalovat a zahrát si celou hru úplně znovu, je to jako hrát novou hru. Tyto modely se dají po určitém překonvertování použít také v XvT, a X-Wingu 95 a TIE Fighteru 95 (Collector Series). Jestli chcete návod, zamejlujte mi.

Adresy na stránky s dalšími OPT soubory jsou v sekci odkazy.

NOVÉ MISE

Mise jsou ve hře v souborech s přípobou TIE v adresáři Missions. Mise do skirmish simulátoru s příponou SKM jsou velmi omezené a tvůrci nových misí a kampaní je nepoužívají. Důležitým souborem pro přidávání nových misí je soubor missions.lst, který můžete otevřít a editovat v textovém editoru (podrobnosti jsou popsány v manuálu k editoru AlliEd viz. níže).

Nové kampaně nebo shipsety (obsahují nové mise, ale i lodě, zvuky atd.) se hry instalují ručně (mají vlastní missions.lst) nebo pomocí programů ShipSet Launcher 2000 (od Hell Raisera) pro GOB soubory nebo pomocí X-Wing Install Systemu (od Defianta) pro XMOD soubory.

Nejlepší kampaně pro XWA jsou (bez ohledu pořadí, v závorce jsou uvedeni autoři kampaní):

 • Ashgard family campaign (Abolisher)
 • Moon1 (Rogue Squadron I) (Abolisher)
 • Make it big: The Jek Porkins Story (Jek Franko and Jer'yn Moc)
 • The Legacy of Boba Fett (Gregory Koteles)
 • Roots of Rebellion (Gregory Koteles)
 • Heir to the Empire (Gregory Koteles)
 • The Rebirth of the Empire (Alexis "Snooba the Wookie" Sabatovich)
 • Assault on Yaga Minor (Wedge)
 • Imperial Special Operations (Wedge)
 • Edge of the Republic (Wedge)
 • Dark Cat Pirates (Gugeyewalker)
 • Episode I Shipset (Chris Walker and XvT Productions)
 • Ms. Talon's Campaigns (Ms. Talon)
 • XWA - Version Intégrale (Matthias, Biz20100 ...)

  Každá kampaň má vlastní popis instalace a některé z kampaní ke svému spuštění potřebují NCA patch (viz níže).
  Většina uvedených kampaní je stále volně ke stažení buď ze stránek autorů nebo z www.xwingalliance.net (jestli ještě funguje). Pokud neuspějete ani tam, zkuste název zadat do vyhledávače. Pro další mise zadajte něco jako XWA , missions, campaing, shipset apod.

  Pokud si chcete zkusit udělat vlastní mise nebo campaign (a nestačí vám omezený skirmish editor), doporučuji vám nejlepší editor misí pro XWA od Troye Dangerfielda AlliED. Na jeho stránce (link je zase v odkazech) si můžete stáhnout omezenou sharewareovou verzi (plná stojí 10 dolarů) a manuál.
  Pokud něco vytvoříte (nebo už nějaké vlastní mise máte), můžete mi je poslat, rád si je zahraju.

 • VYLEPŠENÉ ZVUKY

  I zvuky ve hře nezůstaly bez povšimnutí. Doporučit vám můžu X-Wing Alliance External Sound Upgrade a Cornhelium's X-Wing Alliance Internal Sound Pack. Oba naleznete na stránce Ace Antillese.

  SHRNUTÍ
  (aneb "Bez čeho nemůžete žít")

 • oficiální patch 2.02
 • modely z XWA Ugrade
 • Darksaberův Ultimate Craft Pack
 • nové kampaně (např. od Abolishera)
 • nové lodě (hlavně Darksaber, JM a další)
 • PS: Občas se stane, že se něco pokazí. Potom nezbývá nic jiného, než než celou hru přeinstalovat.

  X-Wing™, Imperial Pursuit™, B-Wing™, X-Wing Collector's CD-ROM™, TIE Fighter™, Defender of the Empire™, TIE Fighter Collector's CD-ROM™,
  X-wing vs. TIE Fighter™, Balance of Power™, X-Wing Collector Series™, X-Wing Alliance™ a X-Wing Trilogy™ jsou registrované obchodní značky firmy
  © LucasArts Entertainment Company LLC. © Lucasfilm Ltd. & TM.

  Design stránek Michal 2003.